Prevencia proti defektom na elektrickej kolobežke
6. apríla 2024Ako predĺžiť životnosť batérie robotického vysávača?
Pri servise robotických vysávačov sa veľmi často stretávame s vlastnosťou poklesu kapacity batérie, čím vysávač buď vydrží len veľmi krátku dobu alebo sa ani nedostane späť do stanice, resp. vôbec zo stanice ani nevýjde. Áno, nie je to chybou, ale vlastnosťou batérie, pretože batéria je spotrebný materiál a má svoj životný cyklus počtu nabití a vybití, práve z tohto dôvodu je k dnes platným zákonom oficiálna minimálna záručná doba na kapacitu batérie 6 mesiacov. Platí to na akýkoľvek akumulátor alebo batériu, či sa jedná o robotický vysávač alebo inteligentné hodinky, kapacita má svoju samostatnú záručnú dobu, neplatí to ale na elektroniku batérie, na tú je štandardná záruka 2 roky. Zdá sa Vám to málo? Vysvetlíme Vám, prečo niekomu vydrží batérie aj 5 rokov a prečo niekomu ani rok. Odporučíme ako túto životnosť predĺžiť a spolu sa pozrieme na prevenciu, čím sa opäť pokúsime vyhnúť problémom a ušetriť financie za servis. Áno, naozaj je aj v našom záujme Vám financie ušetriť 🙂
1. Sací výkon robotického vysávača
Xiaomi, Roborock, Dreame, Roidmi, Viomi a mnohé ďalšie robotické vysávače ponúkajú možnosť nastavenia sacieho výkonu. Áno, väčšina z nich má aj automatické rozpoznanie kobercov, kedy sací výkon zvýši a po prechode opäť na podlahu zmení sací výkon späť na prednastavený. A tu je väčšinou ten problém, kedy si ľudia, väčšinou zbytočne, skracujú životnosť batérie. Obzvlášť vtedy, ak majú vysávač nastavený vysávať aj niekoľkokrát denne. Prednastavený výkon majú mnohí na úrovni „Turbo“ či „Medium“. Ďalej sú ešte aj „Quiet“ a „Standard“. Poďme si ich spolu vysveliť.
Quiet – tichý režim, kedy je nastavený najnižší sací výkon a zároveň pomalšie rotovanie hlavnej aj bočnej kefy. Tento režim má zmysel len vtedy, keď Vás vysávač pri inom režime vyrušuje, inak by sme ho nepoužívali. Batériu už viac ako pri nasledujúcom režime neušetríte. Keďže všetko je pomalšie, predlžuje sa doba vysávania a efektivita vysávania.
Standard – Optimálny režim, sací výkon má nastavený ako pri Quiet, ale kefy už rotujú štandardne. Tento režim je úplne postačujúci na všetky rovné typy podláh. Ak teda nemáte kachle alebo iné spoje s priehlbinami v podlahe, tak vyšší sací výkon nemá takmer žiaden zmysel. Ak máte koberce len minimálne, tak režim automatickej detekcie koberca si sám poradí aj s kobercami. Tento režim odporúčame v drvivej väčšine.
Medium – O niečo výkonnejšie sanie. Ak máte v domácnosti chlpáčov alebo vlasáčov, pri režime Standard sa môže stať, že niekde nejaké tie smietka ostanú. Z tohto dôvodu by bol pre Vás vhodnejší režim Medium. Tento režim je taktiež vhodný, ak máte aj viacero kobercov s krátkym vlasom do 2 cm. V tomto prípade nie je potrebné zapínať ani režim detekcie kobercov, na koberce s vlasom do 2 cm si hravo poradí režim Medium. Pri tomto režime je však už cítiť rozdiel v poklese životnosti kapacity batérie.
Turbo – Režim turbo je maximálny sací výkon, ktorý väčšinou vidíte v popisoch produktov robotických vysávačov. Tento režim je násobný skracovač životnosti batérie a má zmysel len v prípade kobercov s vlasom dlhším ako 2 cm. Ak ho používate pravidelne a máte len podlahy, tak vysávač Vám o nič lepšie neupratá, akurát si skrátite životnosť batérie. Samozrejme, ak je v priestore väčší neporiadok a občas použijete na celé vysávanie aj režim Turbo, nič hrozné sa nestane, teda ako ho nepoužívate každý deň.
Jednoduchá matematika. Ak režim Standard/Quiet vysáva so sacím výkonom 2000 Pa, Medium 3000 Pa a Turbo s 4000 Pa, tak zhruba takto môžete počítať aj so životnosťou batérie. Teda 2 vysávania v režime Standard/Quiet po dobu 60-90 minút je 1 cyklus batérie, pričom v režime Turbo je 1 cyklus batérie prilbižne 30-45 minút, väčšinou aj menej, keďže vysávač sa pri 10-20% batérie vráti do stanice.
2. Pravidelná údržba
Áno, skutočne, pravidelná, nie náročná údržba vysávača, ako napríklad výmena filtra či jeho prečistenie, odstránenie zamotaných vlasov z hlavnej aj bočnej kefy, kontrola koliesok, či tiež nemajú zamotané vlasy. Toto všetko nie len predĺži životnosť batérie, ale aj ďalších komponentov v robotickom vysávači.
Ako je to možné?
No úplne jednoducho. Ak majú motorčeky, ktoré sú všade, na bočnej kefke, na hlavnej kefke, na kolieskach, zamotané napríklad spomínané vlasy, potrebujú viac výkonu aby rotovali v nastavenej rýchlosti, keďže ich brzdí odpor zamotaných vlasov alebo iných nečistôt. To znamená, že tieto motorčeky spotrebujú viac energie a teda rýchlejšie sa vybije batéria, čím sa opäť skráti jej životnosť. V horšom prípade sa pokazí nejaký z týchto motorčekov a je potrebné ich vymeniť. Pritom stačilo len tak málo, ako 1-2x za mesiac skontrolovať za 2-3 minúty roboty, či filter nie je upchatý, kefy zamotané a podobne.
Filter je potrebné meniť raz za 1-3 mesiace, nestačí ho stále len oprášiť, ak je už upchatý. Nemá dostatočný prietok vzduchu, tým pádom vysávač saje podstatne slabšie a tu nastavá jeden z najčastejších problémov pri robotických vysávačoch. Môj vysávač už nevysáva alebo má slabí sací výkon. Okrem toho môže spôsobiť aj upchatie sacieho ventilátora alebo jeho poškodenie, preto je potrebné filter pravidelne meniť a počas používania ho vyprášiť aspoň raz za týždeň.
Ak už potrebujete novú batériu
Na internete sú dostupné rôzne náhrady batérii, väčšina z nich sú však neoriginálne a nekvalitné kópie, pri ktorých aj s pravidelnou údržbou a našimi odporúčaniami nepresiahnete ani rok životnosti. Rozoberali sme tieto náhrady a väčšinou sú aj klamlivo označené, pričom by mali mať podľa popisu kapacitu 5200 mAh, ale vo vnútri sme reálne našli články s kapacitou 4000 mAh a tieto články nemajú uvedeného ani žiadneho výrobcu. Elektronika v nich je taktiež pofidérna. Odporúčame teda repas batérie, u nás používame len kvalitné LG alebo Samsung články s ešte vyššou kapacitou ako originálne, takže máte istotu kvality, bezpečia a aj pôvodu batérie a zároveň spolu šetríme životné prostredie.
Pre tento článok to je od nás všetko, prajeme dlhú životnosť Vášho robotického vysávača bez problémov :-). Ak chcete dostávať upozornenia na nové články z kategórie maldo radí, prihláste sa k odberu noviniek a sledujte nás na sociálnych sieťach, ďakujeme za podporu.